Коли і де з’явилися бортпровідники?

Присутністю стюардеси на борту літака зараз нікого не здивуєш, хоча 80 років тому поява стюардес стало одним з вирішальних факторів популяризації цивільних авіаперевезень.

Перші бортпровідники з’явилися ще на дирижаблях, але на літаках ця посада передбачена не була. Літаки тих часів були дуже тісні і ще один член екіпажу, крім пілота, туди б просто не помістився.

Бортпровідники з’явилися в літаках в 1920-х, першою авіакомпанією, яка вирішила ввести цю посаду стала Британська Imperial Airways. Потім бортпровідники з’явилися і у американських авіакомпаній Western Airlines і Pan Am. До речі, Pan Am перша авіакомпанія в обов’язки бортпровідників якої входило забезпечення пасажирів харчуванням і напоями.

Першою жінкою на борту стала 25 річна медсестра Еллен Черч. У 1930 році вона звернулася до керівництва авіакомпанії Boeing Air Transport (яка зараз відома як United Airlines) з проханням взяти її в якості пілота. Компанія відмовила, але Еллен не здавалася і запропонувала найняти медсестру, для супроводу пасажирів у польоті.

Справа в тому, що перші літаки були не дуже комфортними для пасажирів, вони літали досить низько над землею через що їх сильно трясло. Більшості пасажирів ставало погано в польоті і допомогу медсестри була б не зайвою. До того ж , багато пасажирів боялися літати, а вид безстрашної тендітної дівчини міг їх заспокоїти.

Перший політ в супроводі стюардеси відбувся 15 травня 1930 з Сан- Франциско в Чикаго. Політ зайняв 20 годин і в дорозі було зроблено 13 зупинок. Дівчина в небі справила фурор і Еллен було запропоновано набрати групу з семи медсестер не старших за 25 років і не важче 115 фунтів (близько 52 кг), готових стати стюардесами за пристойну за тодішніми мірками плату 125 $ в місяць. Як ми вже писали вище, літаки були невеликими і дівчата повинні були бути якомога мініатюрніше, щоб пересуватися по салону і обслуговувати пасажирів.

Першою формою стюардеси був звичайний халат медсестри, але трохи пізніше, знову ж таки завдяки Еллен Черч, з’явилася спеціальна уніформа.

В обов’язки бортпровідників входили прибирання літака, погрузка багажу і навіть допомогу пілотам під час заправки та викочуванні літака з ангара. Крім цього, стюардеси тих часів виконували роль гіда і розважали пасажирів показуючи і розповідаючи про місця над якими вони зараз пролітають.

У наступні 3 роки практично всі американські авіакомпанії обзавелися стюардесами.

Незважаючи на жорсткі вимоги, наприклад вік до 25-30 років, заборона виходити заміж і народжувати дітей, професія бортпровідника була дуже популярною. У 1935, коли про набір стюардес оголосила авіакомпанія Transcontinental and Western Airlines на вакансію відгукнулося більше 2000 медсестер.

Під час Другої Світової Війни більшість медсестер пішло на фронт і перевізники вирішили набирати в стюардеси не тільки власниць медичного диплома, але і будь-яких дівчат, що підходять за параметрами.

Жорсткі вимоги до віку були скасовані тільки в 1970 -х, а заборона на одруження і дітей в американських авіакомпаніях протримався аж до 1980 року.